نرم افزار کلینیک
نصیری  ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ | ۰ | ۰

چگونگی تثبیت کردن نوسانات فشار خون

مصرف سدیم زیاد در غذاها و بیش از حد شور بودن آن ها باعث افزایش شدید فشار خون می شود

فشار خون باید پایدار باشد. اگر فشار خون به طور مرتب دارای نوسان باشد و تغییر کند، ممکن است تعداد زیادی عوارض در افراد ایجاد شود. فشار خون در طول روز به طور طبیعی تغییر می کند، اما اگر فشار خون به طور ممتد دچار تغییر باشد، باید کنترل و مدیریت شود. درمان های خانگی، تغییر سبک زندگی و مصرف بعضی از داروها می توانند به تنظیم فشار خون کمک کنند. بهترین راه این است که فشار خون خود را به طور منظم بررسی کنید، زیرا مشکلات فشار خون می توانند سلامتی فرد را به خطر بیندازند.


علل نوسانات فشار خون

در توضیحات زیر پنج عامل وجود دارد که می تواند باعث تغییرات شدید فشار خون شود.

سندروم روپوش سفید یا فشار خون بالا

اصطلاح سندروم روپوش سفید( فشار خون بالا) را بعضی از پزشکان به کار می برند و اغلب به این دلیل است که افرادی که نوسانات فشار دارند انسان هایی مظطرب و دارای فشار خون بالا هستند.  طبق تحققات و مطالعاتی  که در سال 2013 منتشر شد، پزشکان به این نتیجه رسیدند که افراد مبتلا به فشار خون بالا باید تحت کنترل عوامل خطر بیماری قلبی، بخصوص میزان غیر طبیعی قند خون قرار گیرند. پرفشاری خون و سندروم روپوش سفید، لزوما به عنوان فشار خونی به کار می رود  که به طور مرتب بالا است. یک آنالیزی که در سال 2016 در مجله ای مرتبط با فشارخون منتشر شد که نشان می داد افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، خطر ابتلا به بیماری قلبی و چشمی بیشتری نسبت به بقیه افراد دارند.


داروها

بعضی از داروها می توانند فشار خون را به طور موقت کاهش دهند. آنها عبارتند از:

دیورتیک ها

بتا بلوکرها و دیگر داروهای قلبی

داروهای ضد افسردگی

داروهای فشار خون بالا

داروهایی برای بیماری پارکینسون

داروهای اختلال نعوظ، به خصوص اگر با نیتروگلیسیرین مصرف شود

ناراحتی احساسی، اضطراب و استرس

داشتن احساساتی قوی، به ویژه استرس و اضطراب، می تواند باعث فشار خون شود. این پاسخ طبیعی بدن به یک رویداد استرس زا است و در نهایت پس از گذشت استرس، فشار خون به حالت طبیعی بازمیگردد. با این حال، استرس درازمدت و اضطراب درمان نشده می تواند اثرات مخربی بر روی سلامت کلی فرد داشته باشد.

درجه حرارت

قرار گرفتن در یک اتاق گرم یا مدت زمانی در حمام داغ سپری کردن، می تواند به طور موقت فشار خون را پایین بیاورد و این اتفاق باعث نگرانی نیست و پس ازگذشت مدت زمان کوتاهی فشار به حالت طبیعی باز می گردد. علائم فشار خون پایین شامل سرگیجه، تهوع و خستگی است.

مواد مخدر

کوکائین و متامفتامین می تواند موجب افزایش شدید فشار خون شود.

فشارخون, علل فشار خون
عوامل خطر

عوامل زیر ممکن است باعث بروز تغییرات خطرناکی در روند فشار خون داشته باشد:

برنامه کاری نامنظم، به ویژه کار کردن در شب

سیگار کشیدن و مصرف دخانیات

داشتن سطح بالایی از استرس

اضطراب

استفاده نادرست از داروهای فشار خون

تجویز نادرست داروهای فشار خون

آپنه خواب

بیماری های کلیوی

دیابت و مشکلات قند خون

مشکلات تیروئید

بیماری قلبی

شرایطی که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد

درمان فشار خون


درمان نوسانات فشار خون

در قدم اول، پزشک علت اصلی را تعیین می کند. پزشک درباره ی تاریخچه شخصی و شیوه زندگی و داروهایی که مصرف می کنید از شما سوال خواهد کرد. او همچنین ممکن است آزمایش هایی را برای شما تجویز کند. بعضی از داروها می توانند فشار خون را کاهش دهند و از نوسانات خطرناک فشار خون جلوگیری کنند. فرد ممکن است با ایجاد تغییرات در شیوه زندگی خود به این مشکلات دست یابد. با پیگیری کردن مداوم و مراجعه مکرر به پزشک، فرد می تواند اطمینان حاصل کند که فشار خونش در حدی نرمال قرار دارد و داروها و سایر عوامل اثرات نامطلوبی روی او به جای نگذاشته اند.

درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی

اقدامات زیر می توانند به عادی کردن روند فشار خون کمک کنند:

سیگار کشیدن باعث صدمه زدن به عروق و  فشار خون بالا می شود.

مصرف میوه ها، سبزیجات، دانه ها، مغز ها و پروتئین باعث کاهش فشار خون بالا می شوند.

ورزش منظم و تمرین مکرر مانند راه رفتن و پیاده روی، توسط انجمن قلب آمریکا توصیه می شود. فرد باید 30 دقیقه در روز و حداقل 5 روز در هفته را به پیاده روی اختصاص دهد. این کار باعث پایین آمدن فشار خون بالا می شود.

زنان نباید بیشتر از یک و مردان بیش از دو نوشیدنی الکلی در روز بنوشند. مصرف بیش از این می تواند فشار خون را در افراد افزایش دهد.

کاهش استرس از طریق مدیتیشن، تمرینات تنفسی عمیق و سایر تکنیک های مدیریت استرس می تواند به جلوگیری از افزایش فشار خون کمک کند.

مصرف سدیم زیاد در غذاها و بیش از حد شور بودن آن ها باعث افزایش شدید فشار خون می شود.

نوشیدنی های کافئین دار باعث می شوند که فشار خون به شکل ناگهانی افزایش یابد و اضطراب را نیز بدتر می کنند.

فشار خون بالا، درمان فشار خون


عوارض جانبی

نوسانات نا منظم فشار خون می توانند خطر ابتلا به موارد ذکر شده را افزایش دهند:

سکته قلبی

سکته مغزی

نارسایی قلبی

بیماری کلیوی

از دست دادن بینایی

اختلال درعملکرد جنسی

بیماری های شریانی

مطالعه ای در سال 2015 نشان می دهد، افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، در بین انتصاب های پزشکی به طور قابل توجهی با بقیه افراد متفاوت هستند و احتمال بیشتری برای حمله قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی در آن ها وجود دارد.

پیشگیری از بیماری فشار خون

جلوگیری

انتخاب  شیوه زندگی سالم و در بعضی موارد دقت در مصرف کردن داروها، می توانند نوسانات فشار خون را حل کنند. بهتر است فشار خون به صورت منظم بررسی شود و در صورت بروز مشکل، برای هر شرایطی که ممکن است بر روی  روند آن تأثیر بگذارد به دنبال راه حل باشید.
نتیجه گیری

در حالی که نوسانات فشار خون می توانند خطرناک باشند، داروها و تغییرات شیوه زندگی می توانند وضعیت را به خوبی مدیریت کنند. بعد از اینکه دکتر علت تغییر فشار خون را تعیین می کند، برای شما یک برنامه درمانی مناسب مشخص می کند. در این زمان فرد باید فشار خون خود را به طور منظم بررسی کند. به توصیه پزشکان دقت کنید و داروهای تجویز شده را مصرف کنید.


بعدی